تعریق

کانال رسمی تلگرام کلینیک ایرانیان

تعریق

- نظرات : بدون نظر

تعریق بیش از حد مشکلی نسبتاً شایع است که بین 5 تا 20% افراد را در جوامع مختلف آزار می دهد. در اصطلاح علمی به این تعریق زائد "هیپرهیدروز" گفته می شود. در یک فرد طبیعی به طور متوسط بیش از دو میلیون غده ی عرق بر سطح پوست بدن منتشر شده است. میزان تعریق ممکن است بسیار متغیر باشد و تعیین حد مشخصی برای حجم تعریق طبیعی در یک فرد کار ساده ای نیست، ولی به اختصار باید گفت هر زمان تعریق فراوان برای فردی مشکل ساز باشد و مانع فعالیت های روزمره ی زندگی وی گردد یا باعث شرمساری او گردد، "هیپرهیدروز" وجود دارد. این مشکل در کف دست، کف پا و زیر بغل بیشتر شیوع دارد ولی گاهی در کمر، سینه، کشاله ی ران یا سایر نقاط بدن نیز دیده می شود. این نوع تعریق خود به خود ایجاد می شود و با تعریق ناشی از استرس یا اضطراب تفاوت دارد. مبتلایان به این مشکل از اینکه نمی توانند به دیگران دست دهند یا با ریزش عرق بیش از حد از دست ها نتوانند کارهای چون نوشتن یا تایپ کردن را انجام دهند و یا به علت خیس شدن زیربغل یا بدن نتوانند در جامعه به راحتی فعالیت کنند، در عذاب هستند.

درمان های متعددی برای این مشکل وجود دارند که می توان از آن جمله به مورد زیر اشاره کرد: استفاده از اسپری ها یا رول های ضدتعریق، داروهای موضعی تهیه شده از کلرید آلومینیوم، تزریق بوتاکس و برخی داروهای خوراکی.

یکی از درمان های نوین و بدون عارضه ی تعریق بیش از حد استفاده ای از روشی درمانی تحت عنوان "یونتوفورزIontophoresis" است.

یونتوفورز عبارت است از ایجاد حرکت یونی توسط جریان الکتریسیته، به این معنا که جریان الکتریکی طبق شرایط خاصی وارد آب می شود و این جریان آب را  به دو اتم هیدروژن و اکسیژن تجزیه می کند. اتم هیدروژن بار مثبت دارد و در مجاری غدد عرق که به شکل طبیعی بار منفی دارد جمع می شود و این مجاری را تریب می کند و به این ترتیب میزان ترشح عرق کمتر می شود. البته فرضیه های دیگری نیز در مورد نحوه ی اثر آب یونیزه بر غدد عرق وجود دارند که از حوصله ی این مطلب خارج هستند.

نحوه ی انجام یونتوفورز به این ترتیب است که دو ظرف نسبتاً گود از آب معمولی شیر پر     می شوند و پس از خارج کردن وسایل فلزی از قبیل انگشتر یا النگو یا ساعت دست ها یا پاها یا هر دو عضو به شکل جداگانه در این ظرف ها غوطه ور می شوند. دو صفحه (یا الکترود) به این ظرف ها متصل می شوند. در مورد زیر بغل ها ابتدا دو صفحه ی فلزی که توسط اسفنج پوشیده شده اند با آب معمولی خیس شده و پس از آن  در زیر بغل بیمار قرار داده می شوند.

پس از آن منبع الکتریسیته روشن می شود و جریان مرحله به مرحله و به تدریج افزایش می یابد. وقتی حسی شبیه به گزگز یا سوزن سوزن شدن خفیف در عضو تحت درمان به وجود آید،   درجه ی الکتریسیته ثابت نگاه داشته می شود و درمان از 10 تا 30 دقیقه ادامه می یابد.

هر 15 دقیقه قطب مثبت و منفی تغییر پیدا می کنند تا هر دو اندام به شکل متساوی درمان دریافت کنند. برای انجام یونتوفورز باید عضو مبتلا ابتدا در آب غوطه ور شود و سپس جریان الکتریکی برقرار شود و در حین درمان نیز از تغییر ولتاژ یا خارج کردن ناگهانی عضو تحت درمان از ظرف خودداری شود، چون گرفتگی عضلانی ایجاد می کند.

تعداد جلسات درمان به طور متوسط 8 تا 10 جلسه است و درمان تا وقتی که تعریق کاملاً متوقف شود، ادامه می یابد. در هرجلسه میزان جریان و زمان غوطه ور ماندن عضو در آب تدریجاً افزایش می یابد. فواصل بین جلسات درمانی در 8 تا 10 جلسه ی ابتدای درمان یک روز درمیان بوده و سپس به شکل نگه دارنده هر هفته تا هر ماه یک بار ادامه یابد. تعداد بسیار کمی از افراد پس از 4 تا 6 هفته نیاز به تکرار درمان پیدا می کنند. باید گفت در موارد بسیار شدید این احتمال وجود دارد که تعریق پس از مدتی بازگشت کند ولی با در نظر گرفتن این که یک جلسه درمان  می تواند تا یک ماه فرد را از این مشکل  رهایی دهد و درد یا عارضه ای نیز به دنبال ندارد،  همین تعداد اندک از بیماران نیز به ادامه ی درمان ترغیب می شوند.

 

باید به خاطر داشت خیس بودن مزمن دست ها و پاها این اعضا را مستعد ابتلا به اکزما می کند و در صورتی که این حالت نیز وجود داشته باشد، باید در ابتدا اکزما درمان شود و سپس یونتوفورز انجام شود.

 

یونتوفورز روشی بسیار ایمن و بدون عارضه بوده و  بسیار به ندرت ممکن است سوزش یا گزگز گذرایی در ناحیه ی تحت درمان به وجود آید که خودبخود و بدون درمان خاصی از بین می رود. به ندرت پوست ناحیه ی تحت درمان خشک و پوسته پوسته شود که این حالت نیز خود به خود بهبود می یابد یا با تجویزکرم های مرطوب کننده از بین می رود.  استفاده از این روش در زنان باردار و کسانی که ضربان ساز مصنوعی قلبی (پیس میکر) دارند، توصیه نمی شود.


دستگاه یونتوفورز این مرکز دارای تائیدیه CE اروپا می باشد.

برچسب ها : درمان تعريق
تبلیغات
کانال رسمی تلگرام کلینیک ایرانیان