درمان اسکار سوختگی و آکنه

کانال رسمی تلگرام کلینیک ایرانیان

درمان اسکار سوختگی و آکنه

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 1500 ] - شنبه, 4 مرداد 1399

درمان اسکار سوختگی و آکنه

درمان اسکار سوختگی و آکنه 5 out of 5 based on 1 ratings.
درمان اسکار سوختگی و آکنه

درمان اسکار سوختگی و آکنه

درمان اسکار زخم، سوختگی و آکنه 

هنگامی که پوست در اثر یک بریدگی و یا سوختگی مجروح می شود، بدن با تشکیل بافت اسکار، آن را التیام می بخشد. اسکار نه تنها زیبایی چهره ی شما را تحت تأثیر قرار می دهد، بلکه یک اسکار بد شکل، به عنوان یک یادآور همیشگی از آن تجربه ی آسیب زا باقی می ماند. 

جای زخم، حاصل التیام پوست پس از صدمات مکانیکی، سوختگی، مداخلات جراحی و برخی از بیماریهای پوستی است. جای زخم از نظر ساختاری، شامل بافت همبندی است که جایگزین بافت تخریب شده در منطقه ی مجروح شده است. بنابراین، جای زخم مرحله ی نهایی ترمیم بافت پس از وارد شدن آسیب است. تعدادی از عوامل در روند شکل گیری جای زخم تأثیرگذار هستند: شدت و نوع آسیب پوست، اختلالات مؤثر بر شکل گیری جای زخم، ویژگی های فردی ارگانیسم.

انواع مختلف اسکار

1- اسکارهای پس از سانحه: اسکارهای معمولی صورت که در اثر حادثه، بیماری یا جراحی ایجاد می شوند، معمولاً تنها به یک درمان ساده جراحی برای بازیابی جایگاه بافت (برای مطابقت با خطوط و کانتور طبیعی صورت) و بازسازی ماهرانه پوست نیاز دارند. برای اسکارهای سطحی پس از سانحه، جای جوش و جای زخم، درمان میکرونیدلینگ، درمان لیزر، لایه برداری پوست، خراش پوست یا تزریق چربی، ممکن است نرمی و بهبود رضایت بخشی را به دست دهد.

2- اسکارهای ناشی از سوختگی: سوختگی ها اغلب نواحی وسیع تری از پوست را درگیر می سازند و موجب می شوند که پوست پس از التیام ظاهری چروک (جمع شده) داشته باشد. عمل جراحی شامل قطع کردن کامل بافت اسکار (در صورت امکان) است. فلپ های پوست، که متشکل از پوست سالم مجاور هستند، برداشته شده و برای ایجاد یک خط برش جدید جابجا می شوند. زمانی که فلپ امکان پذیر نباشد، از اکسپاندر یا پیوند پوست استفاده می شود.

3- اسکارهای کلوئید: کلوئیدها درنتیجه تولید بیش ازحد کلاژن پوست پس از التیام یک زخم ایجاد می شوند. این اسکارها موجب رشد بیش از اندازه زخم می شوند و مانند اسکارها، ظاهری برجسته دارند. جراحی شامل حذف کلاژن فیبری سخت داخل جای سوختگی، و سپس جمع کردن پوست است. معاینه اسکار پس از عمل، به منظور بررسی نشانه های عود کلوئید ضروری است، زیرا امکان انجام اقدامات پیشگیرانه وجود دارد (درمان های فشار، پدهای ژل سیلیکون، و تزریق آستروئید).

4- اسکارهای هایپرتروفیک: اسکارهای هایپرتروفیک برجسته مانند اسکارهای کلوئید از مرز زخم اصلی فراتر نمی روند، اما به دلیل بافت ضخیمشان می تواند ناخوشایند بوده و موجب محدود کردن حرکت عضلات اصلی شوند. بافت اضافی اسکار برداشته می شود، جایگاه آن تغییر یافته و مجدداً سر جای خود قرار می گیرد، به گونه ای که پس از بهبود کمتر مشخص است.

5- اسکارهای آتروفیک: اسکارهای فیبروتیک تو رفته نقطه مقابل اسکارهای هیپرتروفیک هستند. این اسکارها می توانند طیف وسیعی از اسکارهای اندکی تو رفته تا اسکارهای کاملاً تو رفته، با ماده بافت نرم کاهش یافته و گاه گاهی چسبیده به بافت های عمیق تر را شامل شوند. این نوع از جای زخم به طور کلی به جراحی همراه با انتقال چربی به خوبی پاسخ می دهد. البته روشهای غیر جراحی نیز وجود دارد که در الیزه لانژه اغلب سعی در استفاده از این روشها می باشد.

روشهای درمانی بسیار متعددی در درمان اسکار وجود دارد که از تزریق ژل و چربی گرفته تا درمان پیوند پوست و استفاده از لیزرهای متنوع. با دارا بودن متخصصین مجرب در کلینیک ایرانیان قم به شما تضمین بهترین نتیجه را میدهیم.

مشاوره رايگان و پاسخ به سوالات: 
37729494 - 025 
کلینیک تخصصی پوست، مو و لیزر ایرانیان قم

مرتبط با موضوع

تبلیغات
کانال رسمی تلگرام کلینیک ایرانیان