بیماری درماتیت سبورئیک

کانال رسمی تلگرام کلینیک ایرانیان

بیماری درماتیت سبورئیک

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 1530 ] - سه شنبه, 14 مرداد 1399

بیماری درماتیت سبورئیک

بیماری درماتیت سبورئیک 5 out of 5 based on 1 ratings.
بیماری درماتیت سبورئیک

بیماری درماتیت سبورئیک

درماتیت سبورئیک چیست و چرا ایجاد می شود؟ 

«درماتیت سبورئیک» نوعی بیماری مزمن و خفیف پوستی ست که به صورت شوره سر و ضایعاتی قرمز رنگ و پوسته دار در بخش هایی از بدن که چربی بالاتری دارند، ظاهر می شود. احتمالاً این بیماری توسط مخمری به نام «مالاسزیا» ایجاد می شود.


چگونه ظاهر می شود و شکل ضایعات آن چگونه است؟ 

درماتیت سبورئیک مناطق مختلفی را درگیر می کند که شامل موارد زیر می شود:

سر 

معمولا شورۀ سر اولین علامت درماتیت سبورئیک است. در مراحل بعد در اطراف ریشه های مو قرمزی شده، پوسته ریزی نیز گسترش پیدا می کند. در این حال، نواحی مختلف سر قرمز و پوسته دار می شود. همچنین ممکن است در پشت گوش ها قرمزی و پوسته ریزی ایجاد شود.

صورت 

درماتیت سبورئیک می تواند قسمت های داخل ابروها، بین دو ابرو و خطوط خنده را گرفتار کرده و قرمزی و پوسته ریزی ایجاد کند. در آقایان ممکن است ناحیۀ ریش و سبیل دچار پوسته ریزی و قرمزی شود.

تنه 

در مواردی ممکن است جلوی قفسۀ سینه و پشت گرفتار شود. در این نواحی قرمز و پوسته دار ایجاد شوند. در نواحی چین دار بدن نیز این عارضه می تواند بروز کند. زیر بغل، کشالۀ ران و ناحیۀ تناسلی از جملۀ نواحی هستند که علائم این بیماری را نشان می دهند.


درماتیت سبورئیک چگونه درمان می شود؟ 

یادتان باشد که درماتیت سبورئیک تمایل به عود کردن دارد. این بیماری درمان قطعی ندارد و درمان های ارائه شده توسط متخصص پوست، تنها علائم را از بین می برند، اما بهبودی دائمی وجود ندارد. بنابراین در صورت ابتلا به این بیماری باید توجه داشته باشید که مرتب باید از درمان های موجود استفاده کنید.

از آنجا که درماتیت سبورئیک نوعی التهاب پوستی است و توسط نوعی قارچ یا مخمر ایجاد می شود؛ داروهایی که برای درمان آن به کار می روند، در دو دسته قرار می گیرند: داروهای ضد قارچ و داروهای ضد التهاب. معمولاً ابتدا از داروهای موضعی (کرم، پماد، شامپو) استفاده می شود. در صورت لزوم و در موارد شدید یا مقاوم از داروهای خوراکی استفاده می گردد.

برای درمان درماتیت سبورئیک سر از شامپوهایی مانند کتوکونازول یا سلنیوم سولفاید استفاده می شود. می توان از داروهای ضدقارچ موضعی مثل کلوتریمازول نیز استفاده کرد. در مواردی که التهاب زیاد باشد، استفاده از کورتون های موضعی ضعیف برای مدتی کوتاه تجویز می شود.


مشاوره رايگان و پاسخ به سوالات: 
37729494 - 025 
کلینیک تخصصی پوست، مو و لیزر ایرانیان قم

مرتبط با موضوع

تبلیغات
کانال رسمی تلگرام کلینیک ایرانیان