منگوله های پوستی چیست؟

کانال رسمی تلگرام کلینیک ایرانیان

منگوله های پوستی چیست؟

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 1898 ] - سه شنبه, 14 مرداد 1399

منگوله های پوستی چیست؟

منگوله های پوستی چیست؟ 5 out of 5 based on 1 ratings.
منگوله های پوستی چیست؟

منگوله های پوستی چیست؟

منگوله های پوستی برجستگی های کوچکی به رنگ پوست است که در نواحی چین دار بدن مانند گردن و زیر بغل ایجاد می شوند. بسیاری فکر می کنند که زائده ها زگیل هستند. اما این برجستگی های کوچک و اغلب پایه دار، برخلاف زگیل، منشاء ویروسی ندارند؛ به همین دلیل مسری نیستند.


منگوله های پوستی بیشتر در چه افرادی بروز می کند؟ 

منگوله های پوستی در سنین کمتر از 30 سال شایع نیستند و بعد از 30 سالگی دیده می شوند. این ضایعات در زنان بیشتر از مردان شایع اند و تخمین می زنند که 25 درصد از بزرگسالان حداقل یک منگوله پوستی دارند. منگوله های پوستی در افرادی که وزن بالایی دارند، شایع تر است. ممکن است نوعی استعداد خانوادگی برای ایجاد این ضایعات وجود داشته باشد.


منگوله های پوستی چه شکلی دارند و چه علائمی ایجاد می کنند؟ 

هر منگولۀ پوستی به صورت برجستگی با قطر 1 تا 5 میلی متر بر روی پوست ظاهر می شود. این برجستگی ها یا به رنگ پوست و یا قهوه ای است. ممکن است منگوله پوستی، مسطح و یا پایه دار باشد. شایع ترین محل ایجاد منگوله پوستی زیر بغل و بعد ناحیه گردن است. البته ممکن است این ضایعات روی پلک ها یا کشاله ران نیز ایجاد شوند.

معمولاً منگوله های پوستی علامت ندارند، اما ممکن است در اثر سایش یا تماس با لباس، تحریک و حساس شوند. همچنین گاه منگوله های پایه دار دور پایه خودشان پیچ خورده و دردناک و متورم می شوند.


منگوله های پوستی چگونه درمان می شوند؟ 

اگر منگوله های پوستی به حال خودشان گذاشته شوند، معمولاً از بین نمی روند. ازآنجا که این ضایعات پوستی بدخیم نمی شوند، اگر بدون علامت باشند، این امکان وجود دارد که آنها را به حال خودشان رها کرد؛ اما برخی تمایل دارند این برجستگی های زشت از بین بروند و ظاهر پوست زیباتر و بهتر شود.

برای این منظور پزشکان متخصص پوست از روش های مختلفی برای برداشتن منگوله های پوستی استفاده می کنند. برداشتن منگوله های پوستی تحت بی حسی موضعی انجام می شود و دردی ندارد.


مشاوره رايگان و پاسخ به سوالات: 
37729494 - 025 
کلینیک تخصصی پوست، مو و لیزر ایرانیان قممرتبط با موضوع

تبلیغات
کانال رسمی تلگرام کلینیک ایرانیان