زونا چیست و چرا ایجاد می شود؟

کانال رسمی تلگرام کلینیک ایرانیان

زونا چیست و چرا ایجاد می شود؟

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 1847 ] - چهارشنبه, 15 مرداد 1399

زونا چیست و چرا ایجاد می شود؟

زونا چیست و چرا ایجاد می شود؟ 5 out of 5 based on 1 ratings.
زونا چیست و چرا ایجاد می شود؟

زونا چیست و چرا ایجاد می شود؟

زونا چیست و چرا ایجاد می شود؟ 

زونا نوعی عفونت ویروسی پوست است که توسط همان ویروسی ایجاد می شود که آبله مرغان را بوجود می آورد. به عبارت دیگر بعد از این که به آبله مرغان دچار شدیم، ویروس آبله مرغان در بخشی از سیستم عصبی ما باقی می ماند و اگر این ویروس یک بار دیگر فعال شود، می تواند زونا ایجاد کند.


آیا زونا مسری است؟ 

بله، ویروس ایجاد کننده زونا (که همان ویروس آبله مرغان است)، می تواند از طریق ضایعات پوستی یا گلو منتقل شود. یادتان باشد که خود زونا منتقل نمی شود و اگر ویروس به فرد مستعد منتقل شود، می تواند سبب ایجاد آبله مرغان در او شود. به عبارت دیگر اگر با  بیمار مبتلا به زونا تماس داشته باشیم و تا بحال آبله مرغان نگرفته باشیم، ممکن است دچار آبله مرغان شویم.


زونا چگونه ظاهر می شود و شکل ضایعات آن چگونه است؟ 

معمولا اول درد و احساس گزگز در مسیر عصبی که ویروس در آن فعال می شود، احساس می کنیم. به عنوان مثال ممکن است درد در ناحیه پشت احساس شود و به اشتباه تشخیص سنگ کلیه داده شود و یا درد بر روی قفسه سینه بوجود بیاید و به اشتباه تشخیص مشکل قلبی گذاشته شود. ممکن است سردرد، خستگی و تب هم وجود داشته باشد. به طور متوسط 3 روز بعد از ایجاد درد، ضایعات پوستی ظاهر می شوند. اول نواحی قرمز و متورم در امتداد عصب درگیر (همان جا که درد می کند)، ظاهر می شوند و بعد روی آن ها دانه های آبدار ایجاد می شوند. بعد از 7 تا 10 روز این دانه ها خشک می شوند و دلمه می بندند.


زونا چه عوارضی دارد؟ 

یکی از مهمترین عوارض زونا درد عصبی بعد از آن است که به صورت درد های متناوب یا دائم برای یک ماه یا بیشتر خود را نشان می دهد. معمولا بعد از سه ماه این درد برطرف می شود. برای درمان درد عصبی ناشی از زونا پزشکان از داروهای مختلفی از جمله آمی تریپتیلین یا گاباپنتین استفاده می کنند. گاهی زونا ناحیه صورت را گرفتار می کند و می تواند سبب عفونت چشم شود. همچنین زونا می تواند گوش را گرفتار کند و سبب درد گوش و حتی فلج عضلات صورت شود.


زونا چگونه درمان می شود ؟ 

درمان زونا را در دو قسمت بررسی می کنیم: 


درمان های موضعی:

در مرحله حاد بیماری می شود از محلول کالامین استفاده کرد که هم خارش و سوزش را کم می کند و هم به خشک شدن ضایعات آب دار کمک می کند. بعد از خشک شدن ضایعات می شود از پماد زینک اکسید استفاده کرد.


درمان های خوراکی: 

ممکن است پزشک متخصص پوست برای بیمار داروهای ضد ویروس تجویز کند. آسیکلوویر و وال آسیکلوویر داروهای ضد ویروس خوراکی هستند که می توانند درد و ایجاد دانه های آب دار را کاهش بدهند. البته در همه بیماران از این داروها استفاده نمی شود و در شرایط خاص دارو تجویز می گردد. اگر درمان در 2 روز اول عفونت شروع شود، بیشترین تاثیر را دارد.


مشاوره رايگان و پاسخ به سوالات: 
 37729494 - 025 
 کلینیک تخصصی پوست، مو و لیزر ایرانیان قم

مرتبط با موضوع

تبلیغات
کانال رسمی تلگرام کلینیک ایرانیان