بیماری گال (جرب)

کانال رسمی تلگرام کلینیک ایرانیان

بیماری گال (جرب)

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 2625 ] - چهارشنبه, 15 مرداد 1399

بیماری گال (جرب)

بیماری گال (جرب) 5 out of 5 based on 1 ratings.
بیماری گال (جرب)

بیماری گال (جرب)

بیماری گال (جرب) چیست و چرا ایجاد می شود؟ 

گال نوعی بیماری خارش دار پوستی است که توسط انگلی خاص ایجاد می شود که می تواند در پوست انسان زندگی کند. این انگل بسیار ریز فقط مختص انسان است و 8 پا هم دارد و توسط چشم دیده نمی شود و می تواند تا 30 روز در پوست انسان زنده بماند و در این مدت هر بلایی که می خواهد بر سر پوست می آورد. انگل در زیر سطحی ترین لایه پوست انسان نقب یا کانال می زند و داخل کانال تخم گذاری می کند.


بیماری گال چگونه ایجاد می شود؟ 

بیماری گال از طریق تماس جسمانی بسیار نزدیک در اعضای خانواده یا در اثر تماس جنسی منتقل می شود. وسائل آلوده هم می توانند سبب انتقال بیماری شوند.


بیماری گال چگونه ظاهر می شود و شکل ضایعات آن چگونه است؟ 

خارش علامت اصلی گال است. خارش شب ها بدتر می شود و ممکن است سایر اعضای خانواده یا افرادی که تماس نزدیک با فرد مبتلا داشته اند هم دچار خارش باشند. خارش با حمام گرم بدتر می شود. بر روی پوست هم ضایعاتی دیده می شوند. ممکن است بشود نقب ها یا کانال های انگل را بین انگشتان دست و مچ دست مشاهده کرد. همچنین دانه های قرمز و برجسته ای ممکن است در نواحی مختلف از جمله ناحیه زیر بغل و در مردان در ناحیه تناسلی مشاهده شود.


بیماری گال چگونه درمان می شود؟ 

درمان گال بصورت موضعی انجام می شود. برای این منظور داروهایی تجویز می شوند که باید برای مدت خاصی روی بدن قرار گیرند تا بتوانند انگل را از بین ببرند. از جمله این داروها که توسط متخصص پوست تجویز می شود به کرم پرمترین 5% اشاره کرد. این دارو باید 8 تا 12 ساعت بر روی پوست قرار بگیرد و بعد شسته شود. لوسیون لیندان داروی دیگری است که آن هم برای مدت 8 تا 12 ساعت بر روی پوست قرار داده می شود و بعد شسته می شود. درمان باید یک هفته بعد تکرار شود. در کودکانی که کمتر از 2 سال سن دارند و در زنان حامله و شیرده نباید از لیندان استفاده کرد.


چطور باید از ابتلا به بیماری گال جلوگیری می شود؟ 

برای پیشگیری از گال باید علاوه بر درمان فرد مبتلا، سایر افرادی که با او تماس نزدیک داشته اند هم درمان شوند. باید وسائل شخصی بیمار (لباس ها و وسایل خواب) هم زمان با درمان بیماری، شسته شوند.


مشاوره رايگان و پاسخ به سوالات: 
 37729494 - 025 
 کلینیک تخصصی پوست، مو و لیزر ایرانیان قم

مرتبط با موضوع

تبلیغات
کانال رسمی تلگرام کلینیک ایرانیان