برداشتن خال

کانال رسمی تلگرام کلینیک ایرانیان

برداشتن خال

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 3497 ] - یکشنبه, 19 مرداد 1399

برداشتن خال

برداشتن خال 5 out of 5 based on 1 ratings.
برداشتن خال

برداشتن خال

درمان خال های پوستی 

معمولا خال ها رشد شایعی در پوست دارند. به احتمال زیاد، شما بیش از یکی را در بدن خود دارید. بیشتر افراد حداقل 10 تا 40 عدد خال روی پوست خود دارند. اکثر خال ها بی ضررند و هیچ جای نگرانی نداشته و نیازی به درمان ندارند، اما ممکن است به واسطۀ این خال ها، مورد خطر سرطان پوست قرار بگیرید یا به دلایل زیبایی شناختی اقدام به برداشتن خال کنید.

به گفته متخصص پوست در کلینیک ایرانیان قم چند گزینه برای درمان خال های پوستی را بررسی می کنیم. به محض اینکه متخصص پوست شما یک خال خطرناک را شناسایی کرد، باید سریعا اقدام به برداشتن آن کنید. برداشت خال معمولا به صورت سرپایی انجام می شود و نسبتا بدون درد است.


گزینه های برداشتن خال :

1. اصلاح کردن :

برخی از خال های پوستی را می توان با پوست سر اصلاح کرد. این ناحیه از قبل با بی حسی موضعی بی حس می شود و معمولا فقط یک علامت صورتی کوچک بعد از برداشتن باقی می ماند.

2. منجمد کردن :

خال های غیر سرطانی را که در لایه های عمیق تر پوست رشد نمی کنند، می توانیم با استفاده از نیتروژن مایع منجمد کنیم. این نوع از درمان خال های پوستی ممکن است یک تاول کوچک روی پوست بگذارد؛ اما یک روش سرپایی نسبتا ساده است.


3. درمان با لیزر :

خال های کوچک تر و غیر سرطانی که از سطح پوست بیرون نمی روند نیز ممکن است با درمان لیزر از بین بروند. در این روش درمانی خال، در معرض انفجارهای شدید پرتوهای نور برای تجزیۀ سلول های آن در پوست قرار می گیرد. لیزرها همچنین می توانند به مناطقی از بدن مانند صورت، بینی یا گوش دسترسی پیدا کنند که درمان با استفاده از روش های دیگر دشوار است. در درمان با لیزر برش یا سوزش پوست وجود ندارد و خطر ابتلا به عفونت به طور چشمگیری کاهش می یابد و در آخر اینکه، در طول یک جلسه، چند خال قابل درمان است. نتایج حتی برای افرادی که مایل به حذف خال در قسمت های قابل مشاهدۀ بدن مانند صورت یا ناحیۀ گردن هستند، قابل قبول است.


آیا برداشتن خال با لیزر، عملی بی خطر محسوب می شود؟ 

در این موارد لازم است که به پزشک معالج خود مراجعه کنید و ایشان با انجام معاینات دقیق برای شما روشن کنند که آیا، برداشتن خال با لیزر امکان پذیر هست یا خیر؟ تصمیم گیری در مورد مناسب ترین روش درمانی باید توسط پزشک براساس نتایج حاصل از معاینۀ کامل خال انجام شود.


نحوۀ انجام این روش چگونه است؟ 

در بیشتر موارد، بیهوشی موضعی قبل از برداشتن خال انجام می شود. یک بی حسی موضعی باعث ایجاد بی حسی و تغییر پوست می شود و سپس لیزر درمانی کاملا بدون درد و بدون هیچ گونه ناراحتی انجام می شود.

اشعۀ لیزر به سمت سلول هایی می رود که خال را تشکیل می دهند. آن سلول ها پرتوی را جذب می کنند و بنابراین خال به دور از سطح پوست دفع می شود. در حالی که پوست مجاور همچنان دست نخورده است. بعد از اتمام عمل، پزشک توضیح می دهد که چگونه باید از پوست در خانه مراقبت کرد.


مراقبت های پس از درمان 

پس از پایان درمان، مراقب باشید که پوست خود را در معرض اشعۀ ماوراء بنفش خورشید قرار ندهید. از محل مورد نظر مراقبت کنید تا رنگ آن قسمت مانند رنگ بقیۀ پوست شود. در صورت امکان از استفادۀ مواد آرایشی روی پوست خودداری کنید؛ زیرا این امر می تواند باعث احساس سوزش شود.

مراقبت بعد از عمل نسبتاً ساده است. در کلینیک ایرانیان قم به بیمار توصیه می شود که هر روز از کرم خاصی در منطقۀ تحت درمان استفاده کند. قبل از استفاده از کرم باید قوانین بهداشتی در مورد شستن دست ها را رعایت کنید. بهبودی صورت تقریبا 5-7 روز طول می کشد، در حالی که تغییرات در بدن کمی طولانی تر است و 10 تا 16 روز طول می کشد. بهبودی آن بسیار شبیه به بهبودی زخم ها است. در ابتدا به نظر می رسد زخم است و یک هفته بعد از درمان، رنگ آن صورتی می شود و سپس طی ماه های آینده مانند رنگ پوست می شود. آرایش را می توان یک هفته پس از عمل انجام داد اما بسیار مهم است که منطقۀ تحت درمان، سه ماه اول در معرض آفتاب نباشد.


آیا ممکن است خال ها بعد از درمان مجددا ظاهر شوند؟ 

در بعضی موارد ممکن است که خال بعد از درمان برگردد. هیچ درمانی برای پوست صددرصد مؤثر نیست. به همین دلیل، به خصوص برای خال های نامنظم و سرطانی، مهم است که قرار ملاقات های پیگیری را با پزشک خود در هر 6 تا 12 ماه انجام دهید.


چگونه از بروز مجدد خال روی پوست جلوگیری کنیم؟ 

بعد از درمان به شما توصیه می شود که در آفتاب از تجهیزات مناسب (یعنی کلاه، لباس محافظ، ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر) استفاده کنید تا از ایجاد خال در آینده جلوگیری کنید. بررسی ماهانه پوست نیز برای شناسایی هرگونه خال نامنظم یا تغییر در خال های موجود توصیه می شود. در کلینیک ایرانیان علاوه بر برداشتن خال، بهترین لیزر موهای زائد در قم نیز انجام می شود.


چگونه خال های سرطان زا را بشناسیم؟ 

در صورت داشتنِ شرایط زیر، خالِ روی پوست باید توسط پزشک معالج معاینه شود:

1. خال نامتقارن است. 

2. رنگ های مختلفی دارد. 

3. بزرگ تر از 6 میلی متر است. 

4. شکل آن تغییر کند.


پزشک متخصص شما یک قطعه از این خال را مورد آزمایش قرار می دهد تا تشخیص دهد که سرطانی است یا خیر…!


مشاوره رايگان و پاسخ به سوالات: 
 37729494 - 025 
 کلینیک تخصصی پوست، مو و لیزر ایرانیان قم

مرتبط با موضوع

تبلیغات
کانال رسمی تلگرام کلینیک ایرانیان