بهترین تزریق بوتاکس

کانال رسمی تلگرام کلینیک ایرانیان

بهترین تزریق بوتاکس

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 3384 ] - سه شنبه, 21 مرداد 1399

بهترین تزریق بوتاکس

بهترین تزریق بوتاکس 5 out of 5 based on 1 ratings.
بهترین تزریق بوتاکس

بهترین تزریق بوتاکس

سم بوتولینوم (Botulinum toxin) که با نام تجاری بوتاکس (Botox) در ایران معروف است از سم باکتری کلستریدیوم تهیه و برای فلج موقت عضلات تزریق می شود. تزریق بوتاکس پرطرفدارترین عمل زیبایی است که بدون نیاز به جراحی انجام می شود. پژوهشگران گفته اند بوتاکس ممکن است خاصیت ضد سرطانی داشته باشد.

سم بوتولینوم با فلج عضلات زیرپوستی برای صاف کردن چین و چروک های صورت و ایجاد ظاهری جوان تر در افراد به کار می رود؛ مانند چین و چروک های ناشی از اخم کردن که در بین ابروها یا روی پیشانی ایجاد می شوند و چروک های اطراف چشم و دهان که در موقع خندیدن ظاهر می شوند. بوتاکس در برخی موارد برای کاهش میزان تعریق در کف دست ها یا زیر بغل نیز استفاده می شود.


مکانیسم 

اثر بوتاکس پس از تزریق، جذب عضله می شود و در انتهای اعصابی که فرمان انقباض را به عضلات می رسانند مستقر می شود. در این محل بوتاکس از آزاد شدن یک واسطه شیمیایی به نام استیل کولین- که مسئول انقباض عضلانی است- جلوگیری می کند، در نتیجه دستور انقباض به عضله نمی رسد و در حقیقت نوعی فلج عضلانی موقت ایجاد می شود که 3 تا 6 ماه طول می کشد.


عوارض 

از آنجا که بوتاکس عمدتاً جذب عضلات محل تزریق می شود و مقادیر بسیار ناچیزی از آن وارد گردش خون می گردد، با دوزی که برای بازکردن چروک ها به کار می رود، تقریباً هیچ عارضه مهمی ایجاد نمی کند. البته مثل هر تزریق دیگری ممکن است سوزش و قرمزی خفیفی در محل تزریق ایجاد کند که پس از چند ساعت خود به خود برطرف می شود.

به علاوه در برخی از افراد پس از تزریق بوتاکس، سردرد یا تهوع خفیف یا علائم سرماخوردگی ایجاد می شود که معمولاً طی 2 تا 3 روز بهبود می یابد. هر چند تزریق بوتاکس عارضه جسمی مهمی ایجاد نمی کند، اما در صورتیکه به درستی تزریق نشود  می تواند باعث افتادگی پلک، دو بینی فقدان جلوه عضلات صورت و ایجاد حالت انجماد در افراد شود. علت بروز عوارض فوق تزریق مقدار بیش از حد از بوتاکس یا تزریق در نقاط نامناسب است.

آلرژی در تزریق بوتاکس دیده می شود که به شکل کهیر، تورم پلک ها و خارش موضعی خود را نشان می دهد. هر چند میزان بروز آلرژی بسیار ناچیز است ولی می تواند شدت متفاوتی داشته باشد.


تولیدکننده ها 

در ایالات متحده آمریکا کمپانی آلرگان (Allergan) با نام تجاری بوتاکس (BOTOX) تولیدکننده سم بوتولینیوم می باشد که هم استفاده درمانی و هم استفاده زیبایی دارد.

شرکت آلمانی آمریکایی مرز(Merz) با نام تجاری زاُمین (XEOMIN)؛ شرکت کره ای (جنوبی) مدی تاکس(Medy-Tox) با نام تجاری نورونکس (NEURONOX) و شرکت فرانسوی ایپسن(Ipsen) هم با نام تجاری دیسپورت(DYSPORT) از تولیدکننده های اصلی بوتولینیوم می باشند. الیزه لانژه تضمین کننده استفاده از بهترین برندهای روز دنیا است.


7 توصیه پیش از اولین بوتاکس 

شاید از کسانی باشید که تا به حال سوزن بوتاکس به پوست تان نخورده باشد بنابراین اصلا بعید نیست اگر اطلاعات کافی در اختیار نداشته باشید. در این صورت این مطلب را از دست ندهید.

اگر جزو آن دسته آدم هایی هستید که این روزها آینه با شما زیادی رو راست شده و خط و خطوط صورت تان را بیشتر از قبل به روی تان می آورد، چه تقصیر، پای عبور سال ها باشد و چه دست ژنتیک و خلاصه به هر دلیل موجه و غیرموجهی بدون شک به فکر رفع و رجوع این مشکل ظاهری افتاده اید، پس در همین راستا کاملا طبیعی است که اولین گزینه مورد نظرتان استفاده از بوتاکس باشد.


یک هفته پیش از تزریق باید بدانید 

برای تزریق بوتاکس درست مانند خیلی از عمل های جراحی دیگر نباید پیش از اقدام به تزریق از داروی خاصی استفاده کنید. در این زمینه بهتر است قبل از اقدام و در صورتی که داروی به خصوصی مصرف می کنید حتما درباره نوع دارو با پزشک خود مشورت کنید. استفاده همزمان از برخی داروها و پشت سر آن تزریق بوتاکس ممکن است سبب کبودی ناحیه ای شود که تزریق در آن قسمت انجام شده است پس حتما در گام اول در این باره تایید پزشک خود را بگیرید.

درواقع در چنین مواقعی فهرستی از داروها وجود دارد که شما باید قبل از تزریق بوتاکس از مصرف آنها خودداری کنید. این فهرست را از پزشک خود بخواهید یا دست کم شفاهی با او در این باره مشورت کنید. اگر باردار هستید به هیچ عنوان نباید از بوتاکس استفاده کنید.

همچنین افرادی که از بیماری های عضلانی رنج می برند به خصوص بیماری های اعصاب عضلانی باید درباره استفاده از تزریقات بوتاکس بسیار احتیاط کنند و چه بسا اصلا سراغ چنین تزریقی نروند. باز هم مشاوره با پزشک می تواند بهترین گزینه برای تصمیم گیری درباره این مسئله باشد.


نیم ساعت قبل از تزریق این کرم را بزنید

وقتی از سلامت جسم خود برای تزریق بوتاکس مطمئن شدید باید برای تزریق بوتاکس به صورت خود آماده باشید. البته تصور قضیه شاید کمی ترسناک باشد اما در طول تزریق این ترس از بین خواهد رفت. در عین حال برای اینکه درد و مشکلی را احساس نکنید شاید پزشک تصمیم بگیرید از کرم هایی استفاده کنید که صورت شما را بی حس کند.

در واقع  لایه ضخیمی از کرم را روی پوست شما می مالند و از کیسه های پلاستیکی استفاده می کنند که  کرم بی حس کننده صورت شما هم خشک نخواهد شد و برای تزریق در بهترین حالت باقی خواهد ماند. در عین حال فراموش نکنید که این کرم ها باید نیم ساعت قبل از تزریق روی سطح پوست مالیده شود تا در زمان تزریق آن طور که باید و شاید پوست شما را بی حس کرده باشد.

بهترین حالت ممکن این است که یک ساعت پیش از تزریق بوتاکس به کلینیک یا مطب پزشک خود بروید و همان جا کرم را روی سطح پوست بمالید و زمان باقیمانده تا تزریق را به مطالعه بپردازید و آرامش خود را هم به این طریق بالا ببرید.


درد کمتر، تزریق بهتر 

نیم ساعت گذشته و حالا شما آماده تزریق هستید. پزشکان در این مرحله معمولا کرم روی صورت شما را که حالا دیگر تقریبا پوست تان را بی حس کرده با الکل پاک می کنند. بهتر است بعد از پاک کردن صورت برای محکم کاری و به حداقل رساندن درد مقداری کیسه یخ روی سطح پوست استفاده شود در این صورت دردی که حالا به واسطه بی حسی صورت کمتر شده باز هم کاهش پیدا خواهد کرد، ضمن اینکه این کار با انقباض رگ های خونی مانع از کوفتگی و کبودی بعد از تزریق خواهد شد.


وقتی دکتر شما متبحر باشد

پزشک بوتاکس را تزریق می کند. نقاطی که تزریق در آنها انجام شده بوتاکس را مستقیم به ماهیچه ها منتقل می کنند. فاصله محل های تزریق بوتاکس بسیار حائز اهمیت است.

اگر این فاصله ها در تزریق پیشانی بیش از حد کم باشد، ممکن است تا ماهیچه های چشم بسط پیدا کرده و سبب دوبینی و مشکلات این چنینی شود، بنابراین پیش از تزریق از اینکه یک پزشک ماهر این کار را برای شما انجام می دهد مطمئن شوید چون در این صورت مهارت او مانع از بروز هر مشکلی خواهد شد. در واقع تزریق صحیح بوتاکس یک هنر است.

در شرایطی که برخی بیماران به از کار افتادن کامل ماهیچه ها براثر تزریق بوتاکس احتیاج دارند برخی دیگر فقط نیاز به کمی ضعف ماهیچه ای خواهند داشت که این مهم با تشخیص پزشک محقق می شود. پزشکان می توانند با تشخیص صحیح فقط قسمتی از ماهیچه ها را که احتیاج دارند، تزریق کنند نه همه آن موضع خاص را. به عنوان مثال اگر یک طرف صورت ماهیچه های قوی تری داشت، می توانند با تزریق بوتاکس به آن قسمت خاص نتیجه بهتری را برای مراجعه کنندگان رقم بزنند.

مهم این است که تزریق بوتاکس توسط پزشک متبحر انجام شود تا با چنین تشخیص های بجایی بهترین نتیجه ممکن به دست بیاید.


مشاوره رايگان و پاسخ به سوالات: 
 37729494 - 025 
 کلینیک تخصصی پوست، مو و لیزر ایرانیان قم

مرتبط با موضوع

تبلیغات
کانال رسمی تلگرام کلینیک ایرانیان