دلایل ترک خوردگی پوست

کانال رسمی تلگرام کلینیک ایرانیان

دلایل ترک خوردگی پوست

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 540 ] - شنبه, 11 بهمن 1399

دلایل ترک خوردگی پوست

دلایل ترک خوردگی پوست 5 out of 5 based on 1 ratings.
دلایل ترک خوردگی پوست

دلایل ترک خوردگی پوست

علت ترک خوردگی پوست چیست؟ 
بسته به علت ترک خوردگی پوست ممکن است با علائم مختلف دیگری همراه باشد توجه به این علائم ممکن است به تشخیص دقیق این عارضه کمک کند.

پوست خشک 
خشکی پوست یا پوست خشک شایع ترین علت ترک خوردگی پوست به شمار می آید. در پوستی صاف و مرطوب روغن های طبیعی با حفظ رطوبت از خشک شدن پوست جلوگیری می کنند، اما اگر پوست شما چربی کافی نداشته باشد رطوبت خود را از دست می دهد و این باعث خشک و جمع شدن پوست می شود که منجر به ترک خوردگی می شود. خشکی پوست ممکن است به دلیل موارد زیر ایجاد شود:

هوای سرد 
در زمستان طوبت و دمای پایین می تواند پوست شما را خشک کند، همچنین گرمایش در فضای داخلی باعث کاهش رطوبت در خانه شما می شود.

محرک های شیمیایی 
بسیاری از محصولات مانند مایع ظرفشویی و مواد شوینده لباس می توانند حاوی مواد شیمیایی سخت باشند که این مواد می توانند به موانع پوست شما آسیب برسانند و باعث خشکی آن شوند.

آب 
 داغ دوش گرفتن یا شستن طرف ها با آب داغ می تواند رطوبت پوست شما را کاهش دهد.

دارو 
خشکی ممکن است از عوارض جانبی برخی داروها مانند رتینوئیدهای موضعی باشد.

رطوبت بیش از حد 
هنگامی که پوست شما به طور مداوم در معرض رطوبت قرار دارد در واقع می تواند باعث تحریک و خشکی پوست شود به عنوان نمونه پس از مدت طولانی پوشیدن جوراب و عرق کردن پاها ممکن است برای این عضو از بدن شما اتفاق بیفتد.

اگزما 
اگزما نوعی بیماری پوستی است که باعث قرمزی و خارش می شود، همچنین به عنوان درماتیت آتوپیک شناخته می شود. این بیماری ممکن است در هر نقطه از بدن رخ دهد، اما بیشتر اوقات صورت، دست ها و چین های بازوی و زانوها را تحت تاثیر قرار می دهد. این وضعیت باعث می شود پوست بسیار خشک به نظر برسد که می تواند منجر به ترک خوردگی شود. علائم دیگر اگزما عبارتند از:

پوست کنده شده 
پوسته پوسته شدن 
تاول 
خارش شدید 
تکه های خشن و پوسته پوسته شده

پسوریازیس 
پسوریازیس نوعی اختلال در عملکرد سیستم ایمنی بدن است که باعث رشد سریع سلول های پوست می شود. با جمع شدن سلول های اضافی پوست پوسته پوسته می شود و التهاب نیز سهم بزرگی دارد. تجمع سریع سلول ها می تواند منجر به خشکی و ترک خوردگی شود، همراه با:
تکه های قرمز 
فلس سفید نقره ای 
خارش در برخی موارد این علائم می توانند در هر جایی ایجاد شوند، اما اغلب در موارد زیر مشاهده می شوند: 
پوست سر 
آرنج 
زانو 
کمر

نوروپاتی دیابتی 
ترک پاشنه پا از عوارض شایع دیابت نوع 1 و 2 است. این شرایط می تواند منجر به بیماری به نوروپاتی دیابتی یا آسیب عصبی ناشی از دیابت شود. در نوروپاتی دیابتی اعصاب شما نمی توانند به درستی رطوبت پوست را کنترل کنند که این امر می تواند منجر به خشکی و ترک خوردن به خصوص در پا شود. علائم دیگر نوروپاتی دیابتی عبارتند از:
بی حسی در پا یا دست 
درد در پاها یا دست ها 
پینه پا ضعف مچ پا 
افراد مبتلا به دیابت 
مستعد ابتلا به عفونت های پوستی هستند.

پای ورزشکار 
علت دیگر ترک پا، پای ورزشکار یک عفونت پوستی است که توسط قارچ ایجاد می شود. عفونت به طور معمول بین انگشتان یا پایین پا ایجاد می شود که می تواند باعث ترک خوردگی پوست شود. علائم دیگر عبارتند از:
قرمزی 
پوسته پوسته شدن 
تورم 
خارش
پای ورزشکار اغلب بر افرادی مانند شناگران و دوندگان که مرتبا پاهایشان خیس است رخ می دهد، همچنین در افراد دیابتی نیز شایع است.


کلینیک تخصصی پوست، مو و زیبایی ایرانیان قم
مشاوره رايگان و پاسخ به سوالات: 

مرتبط با موضوع

تبلیغات
کانال رسمی تلگرام کلینیک ایرانیان