روشن کردن و شفاف سازی پوست با لیزر

کانال رسمی تلگرام کلینیک ایرانیان

روشن کردن و شفاف سازی پوست با لیزر

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 4698 ] - یکشنبه, 13 خرداد 1397

روشن کردن و شفاف سازی پوست با لیزر

روشن کردن و شفاف سازی پوست با لیزر 5 out of 5 based on 1 ratings.
روشن کردن و شفاف سازی پوست با لیزر

روشن کردن و شفاف سازی پوست با لیزر

شفاف کردن پوست با لیزر چیست؟
روش لیزر درمانی برای سال های متمادی یکی از مؤثرترین راه ها برای کمک به شفاف کردن لکه های تیره موجود بر روی پوست بدن بوده است. سفید کردن پوست با لیزر یک نوع عمل پزشکی است که در آن، انرژی حاصل از پرتوهای تمرکز یافته نور بر روی لکه های تیره پوست هدایت می شود تا با استفاده از آن، لایه های پوست یکی بعد از دیگری برداشته شود.

امواج نوری پرانرژی که در طول موج های مختلفی ساطع می شود، از خود گرمایی تولید می کنند که این گرما مشکل لکه های تیره پوست را با تخریب آن ها و یا حذف این لکه ها برطرف می نماید.

روش های لیزر درمانی برای رفع لکه های تیره پوست شامل دو نوع اصلی می باشد که عبارتند از لیزر تهاجمی (ابلاتیو) و لیزر غیر تهاجمی (نان- ابلاتیو). لیزر تهاجمی، لایه سطحی پوست را بخار می کند و پوست آسیب دیده ای که قصد درمان آن را دارید، را به طریق فیزیکی حذف می نماید و در نهایت باعث می شود که پوست سالم مجدداً رشد کند و جای آن را بگیرد. اما از طرف دیگر، روش های لیزر درمانی غیر تهاجمی به لایه های عمیق تری در داخل پوست نفوذ می کند و عوارضی که از لایه های زیرین پوست منشأ می گیرند را بدون حذف یا آسیب رساندن به لایه سطحی پوست شما، درمان می کند.

روش کار در روشن کردن پوست با لیزر چگونه است؟
روشن کردن پوست با لیزر در واقع یک عمل سرپایی است که با استفاده از بی حسی موضعی و داروهای بی حسی برای کنترل درد، انجام می گیرد. در این روش انرژی بالای حاصل از امواج نوری با طول موج ۵۳۲ نانومتر و یا ۷۵۵ نانومتر به سمت قسمت های آسیب دیده پوست هدایت می شود تا در این نقاط هدف، گرما تولید کند. این انرژی به وسیله آب، رنگدانه ملانین و هموگلوبین خون که در داخل بافت پوست وجود دارند، جذب می شود و در نهایت لکه های تیره را تخریب کرده و پوست شما را شفاف می کند.

انجام این عمل معمولاً چند دقیقه طول می کشد و زمان دقیق آن به بزرگی یا کوچکی ناحیه تیره روی پوست شما بستگی دارد. برای قسمت هایی از پوست که اندازه آن بزرگ باشد، این عمل حداقل در ۳۰ دقیقه انجام می گیرد. انواع بسیار زیادی از لیزر برای روشن کردن پوست صورت و بدن وجود دارد که شما می توانید روش مناسب برای خود را از بین آنها انتخاب کرده و لکه های تیره روی پوست خود را برطرف کنید. بعضی از انواع این روش های لیزر درمانی عبارتند از:

لیزر اربیوم - این یک نوع لیزر تهاجمی است که لایه سطحی پوست را بخار می کند. این نوع از لیزر به روشن شدن رنگ تیره پوست ناشی از آسیب های آفتاب یا خال های رنگی کمک می کند و به خصوص برای افرادی مناسب است که به طور طبیعی رنگ پوست تیره دارند. اما عیب لیزر اربیوم آن است که می تواند باعث ورم، خون مردگی و قرمز شدن پوست شود که البته این علائم بعد از حدود یک تا دو هفته به خودی خود برطرف می شود.


لیزر پالس - دای یا PDL. اگر می خواهید لکه های مادرزادی یا به اصطلاح “لکه های ماه گرفتگی” را برطرف کنید، این روش می تواند گزینه خوبی باشد. در این روش، پرتوهای لیزر به صورت پالسی به روی پوست شما اثر می کند و پوست را در ضربت های متوالی پاک می کند. بعد از انجام این عمل، احتمال بروز خون مردگی و تغییر رنگ موقت پوست وجود دارد.


لیزر ان دی یاگ - در اين روش، پرتوهاي ليزر مي تواند هم به صورت پالسي و هم به طور مداوم بر روي پوست اعمال شود. شواهد نشان مي دهد که ميزان موفقيت اين روش در درمان لکه هاي تيره پوست کم است و احتمال دارد که اين لکه ها بعد از درمان دوباره بروز پيدا کنند. بنابراين شايد استفاده از اين روش به نوعي هدر دادن پول باشد.


نور پالسي شديد يا IPL. اين روش بيشتر براي درمان لکه هاي رنگي و تغيير رنگ پوست مناسب است. روش IPL يک روش مبتني بر نور است که با استفاده از رگبارهای کوتاه نور شدید، سلول های رنگدانه ای را به دقت و به طور انتخابی از بین می برد.
این روش دارای بعضی عوارض جانبی بعد از عمل می باشد که قرمزی، تورم، خون مردگی و تشکیل جرب از آن جمله می باشد. البته این عوارض به صورت موقتی است و بعد از چند روز برطرف می شود. علاوه بر آن، این روش ممکن است برای افرادی که رنگ پوست آنها تیره است، کارکرد خوبی نداشته باشد.

نتایج
در حالی که بعضی از روش های شفاف کردن پوست به چندین هفته زمان برای ظهور نتایج نهایی نیاز دارند، اما لایه برداری پوست با لیزر یک روش سریع می باشد که اثرات مثبت حاصل از آن را می توان بلافاصله بعد از عمل مشاهده کرد. بعد از درمان پوست با روش لیزر، پوست شما بلافاصله حالت شفاف تر و نرم تری پیدا می کند و روند بهبودی پوست و ظهور آثار مثبت لیزر تا حدود ۳ تا ۶ ماه بعد از عمل همچنان ادامه خواهد داشت. این مزایا به خصوص در مورد روش های لیزر تهاجمی صدق می کند که با استفاده از آن، شما تنها به یک یا دو جلسه درمانی برای حذف لکه های تیره و بهبود وضعیت ظاهری پوست خود نیاز دارید. اثربخشی روش های لیزر غیر تهاجمی ممکن است کمی بیشتر طول بکشد و به ۱ تا ۵ جلسه درمانی نیاز داشته باشد.

دوره بهبودی بعد از عمل
واکنش پوست نسبت به لایه برداری با لیزر در افراد مختلف می تواند بسیار متفاوت باشد. برخی افرادی که از این روش استفاده کرده اند، می گویند که بعد از عمل، احساسی شبیه به سوختگی ملایم از نور آفتاب همراه با سوزش خفیف داشته اند.

اگر شما هم قصد دارید عمل لیزر درمانی انجام دهید، لازم است با مشورت پزشک جراح خود، برنامه ریزی های لازم را برای گذراندن دوره نقاهت بعد از عمل انجام دهید. شرایط این دوره بسته به نوع روشی که برای شما استفاده می شود، متفاوت خواهد بود. بهبودی بعد از عمل در روش های ساده و معمولی ممکن است تنها به یک یا دو روز زمان نیاز داشته باشد، درحالی که در صورت عمل کردن تمام صورت، لازم است پوششی بر روی پوست شما گذاشته شود که باید به مدت ۷ تا ۲۱ روز بر روی صورت باقی بماند.

در صورتی که از روش های لیزر با خاصیت تهاجمی قوی تر استفاده شود، ممکن است که پوست به حالت نمناک در بیاید و یا روی آن، تاول هایی ایجاد شود و یک مایع زرد رنگ از سطح ناحیه مورد عمل ترشح شود. این مایع بعد از خشک شدن بر روی سطح پوست به حالت پوسته پوسته در می آید. دقت کنید که هرگز نباید این پوسته ها را بکنید، زیرا این کار باعث باقی ماندن جای زخم بر روی پوست شما می شود. بعد از حدود ۵ روز تا یک هفته، پوست شما خشک شده و یک لایه از سطح آن جدا می شود. سپس پوست جوان شده و تازه نمایان خواهد شد و ظرف چند ماه بعد، به طور مرتب شفاف تر و روشن تر می شود. ممکن است بعد از عمل لیزر، حساسیت پوست شما نسبت به نور آفتاب تا حد زیادی افزایش پیدا کند، بنابراین لازم است که مواجهه پوست خود با نور آفتاب را به حداقل ممکن برسانید و هر روز از کرم ضد آفتاب با شاخص حفاظتی بالاتر از ۳۰ استفاده کنید.

فواید شفاف کردن پوست با لیزر
عمل شفاف کردن پوست با لیزر هم به مانند هر عمل زیبایی دیگر، مزایا و معایب خاص خود را دارد. اگر شما هم جزء آن دسته از زنانی هستید که هنوز هم مطمئن نیستند که استفاده از لیزر برای شفاف کردن پوست فایده ای داشته باشد، در اینجا چند دلیل ارائه می شود که نشان می دهد باید این روش را امتحان کنید:

استفاده از لیزر باعث بهبودی ظاهر شما می شود. روشن کردن پوست با لیزر، یکی از مؤثرترین روش ها برای رفع لکه های تیره روی پوست می باشد.
لیزر در مقایسه با روش های دیگر، نتایج سریع تری حاصل می کند. این خاصیت لیزر به خاطر آن است که انرژی حاصل از نور شدید می تواند به سادگی توسط رنگدانه ملانین پوست جذب شود و برای همیشه آن را از بین ببرد.
لیزر، پوست شما را بهتر می کند. استفاده از روش های لیزر درمانی علاوه بر آنکه به رفع لکه های تیره پوستی کمک می کند، می تواند رنگ و ساختار پوست شما را نیز بهبود ببخشد و باعث شود که احساس بهتری نسبت به ظاهر خود داشته باشید.
انجام این عمل می تواند موجب تقویت اعتماد به نفس شما شود. حتی رنگ پوست شما هم می تواند تأثیر زیادی در حس اعتماد به نفس و رضایت شما از خودتان داشته باشد.


عوارض جانبی که باید مدنظر داشت
با وجود همه فوایدی که روش لیزر درمانی برای شفاف سازی و روشن کردن پوست دارد، چند مورد خطرات و عوارض جانبی هم برای این روش وجود دارد که مخصوصاً اگر مراقبت کافی در مورد آنها نداشته باشید، می تواند مشکلات زیادی برای شما ایجاد کند. اگرچه اغلب این عوارض، حالت موقتی و زودگذر دارند، اما لازم است به بعضی از این عوارض جانبی که ممکن است در اثر شفاف کردن پوست با لیزر ایجاد شود، اشاره کنیم:

قرمزی و حساسیت
خون مردگی
تورم
خارش
احساس سوزش
سفتی
تغییر غلظت رنگدانه ها که باعث روشن تر شدن رنگ پوست شما می شود. این عارضه را با عنوان تغییر رنگ بعد از التهاب می نامند.
بافی ماندن جای زخم
عفونت
ناهنجاری شکل سطح پوست
بروز تغییراتی در ساختار پوست
بنابراین لازم است که در مورد هر گونه عوارض احتمالی بعد از این عمل حتماً با پزشکان ما، مشورت کنید. به این ترتیب می توانید خطرات احتمالی این عمل را به حداقل برسانید.

چند توصیه
عمل شفاف کردن پوست با لیزر، یک روش مؤثر و کارآمد برای رفع تیرگی لکه های روی پوست می باشد. اما این روش خطرات و عوارض جانبی متعددی نیز به دنبال دارد و به همین دلیل است که پزشک متخصص پوست برای انجام این عمل باید با دقت و حساسیت زیادی انتخاب شود.


مشاوره رايگان و پاسخ به سوالات:

۳۷۷۲۹۴۹۴ - ۰۲۵

کلینیک تخصصی پوست، مو و لیزر ایرانیان قم


مرتبط با موضوع

تبلیغات
کانال رسمی تلگرام کلینیک ایرانیان